نشریه دانشجویی مستضعفین

امام خمینی (ره): من امیدوارم که یک حزب به اسم حزب مستضعفین در تمام دنیا به وجود بیاید و همه مستضععفین با هم در این حزب شرکت کنند و... ندای اسلام را و وعده اسلام را که حکومت مستضعفین بر مستکبرین است و وراثت ارض برای مستضعفین است متحقق کنند. صحیفه امام جلد 9 صفحه 280

نشریه دانشجویی مستضعفین

امام خمینی (ره): من امیدوارم که یک حزب به اسم حزب مستضعفین در تمام دنیا به وجود بیاید و همه مستضععفین با هم در این حزب شرکت کنند و... ندای اسلام را و وعده اسلام را که حکومت مستضعفین بر مستکبرین است و وراثت ارض برای مستضعفین است متحقق کنند. صحیفه امام جلد 9 صفحه 280

نشریه دانشجویی مستضعفین
آخرین نظرات

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت دوستان، لطفا نظارت خود در مورد مطلب را در قسمت نظرات اعلام فرمایید تا انشاءالله مطلب پخته تر و کامل تر شود. تعداد کلمات: 673

"دیپلماسی علم و فناوری"

 

براساس یکی از بندهای سند چشم‌انداز 20 ساله، ایران باید در افق ۱۴۰۴ الهام‌بخش جهان اسلام باشد؛ از جمله در زمینه‌ی «علم و فناوری» که اگر به این حوزه توجه جدی شود، می‌توان شاهد خدمت آن به سیاست‌های خارجی خود بود. برعکس، گاهی همدیپلماسی می‌تواند به علم و فناوری خدمت کند.

دیپلماسی علمی مفهومی است که بعد از جنگ جهانی دوم به‌طورجدی مورد توجه و استفاده قرار گرفت. در این دوره، دیپلماسی علمی بیشتر ناظر بر همکاری‌های علمی بین آمریکا و شوروی سابق بود که درزمینه‌های علمی-فناوریاز جمله بهداشت، هسته‌ای و هواوفضا انجام می‌گرفت. در دوران جنگ سرد که تعاملات سیاسی بین کشورهای مختلف، به‌ویژه آمریکا و شوروی به بن‌بست رسیده بود، تعاملات و همکاری‌های حوزه‌های علم و فناوری می‌توانست یک ارتباط حداقلی بین این کشور‌ها برقرار کند. درواقع تحلیلگر‌ان به این نقطه رسیده بودند که علم و فناوری این ظرفیت و پتانسیل را دارد که بین بازیگران مختلف عرصه بین‌الملل، تعاملاتی پایدار برقرار کند. البته تاکنون بیشتر دیپلماسی علم مطرح شده است و کمتر شاهد صحبت از دیپلماسی فناوری بوده‌ایم.

اگر بخواهیم یک تعریف عملیاتی از دیپلماسی علمی ارائه دهیم، می‌توان گفت شما از ابزار علم و فناوری برای پیشبرد سیاست خارجی و از ظرفیت‌های دیپلماتیک نیز برای نیاز‌ها و اهداف حوزه علم و فناوری بهره بگیرید. ارتباط بین علم و فناوری با سیاست خارجی ارتباطی دوطرفه است که از یک‌طرف علم و فناوری به دیپلماسی خدمت می‌کند و از طرفی دیگر دیپلماسی به علم و فناوری؛ هرچقدر هم که به جلو می‌رویم، علم و فناوری در عرصه تحولات بین‌المللی نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند.

در کشور ما فعالیت‌های خوبی در زمینهدیپلماسی علم و فناوری صورت گرفته است، اگرچه شاید با این ادبیات،شناخته‌شده نباشد. در حال حاضر «معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری» و«مرکز همکاری‌ها و فناوری‌های ریاست جمهوری» از یک‌سو و وزارت امور خارجه از سویی دیگر روی مقوله دیپلماسی علم و فناوری کار می‌کنند. حدوداً سه سال است که در وزارت امور خارجه اداره‌ای با عنوان همکاری‌های علمی و فناوری تأسیس شده است. یکی از مأموریت‌های اصلی‌ معاون امور بین المللمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعالیت در حوزه دیپلماسی علم و فناوری است و چندین سال است که در حال پیگیری این مسئله مهم هستند.ظاهراً در حال حاضر سند توسعه دیپلماسی علم و فناوری یا طرح توسعه دیپلماسی علم و فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است و در صورت تصویب، نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود.

در حال حاضر در حوزه علم و فناوری ظرفیت‌های بسیاری داریم که می‌تواند به دیپلماسی‌ و سیاست خارجی ما کمک کند به‌خصوص دیپلماسی ما نسبت به کشورهای منطقه. این پتانسیل می‌تواند فرصت ایده آلی را برایمان ایجاد کند.

برای مثال، عمده کشورهای همسایه ما (که کشورهای هدف ما در سیاست خارجی نیز محسوب می‌شوند) در زمینه علم و فناوری نسبت به ما سطحشان پایین‌تر است و ما می‌توانیم از همین فرصت و امتیاز استفادهکرده و روابط دیپلماتیک خود با آن‌ها را از جهات مختلف گسترش دهیم. برای مثال در حوزه فناوری هسته‌ای که یک علم و فناوری پیشرفته محسوب می‌شود، برای اینکه بتوان از این امکان علمی، مطابق با حقوق شناخته‌شده در «ان پی تی» بهره جست، لازم است دیپلماسی  وارد عمل شود و به کمک علم و فناوری بیاید. در حال حاضر صادرات کالاهای دانش‌بنیان نیز برای کشور مطرح است که اینجا دیپلماسی می‌تواند در ایجاد بازارهای جدید برای صادرات این محصولات، به‌ویژه درمورد به دست گرفتن بازارهای کشورهای همسایه، نقش‌آفرینی نماید.مثال‌های زیادی می‌توان از دو طرف ماجرا، یعنی مواردی که علم و فناوری به کمک دیپلماسی آمده است و دیپلماسی به کمک علم و فناوری آمده است، مطرح کرد.

برای داشتن یک دیپلماسی موفق و درعین‌حال بهره‌مند شدن از همه حقوق خود در زمینه علم و فناوری، لازم است با تمرکز بیشتری روی دیپلماسی علمی کارکنیم. آمریکا (به‌عنوان پرچم‌دار این قضیه)، آلمان، ژاپن و هند به‌شدت روی‌ این مسئله تمرکز کرده‌اند. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز دو سه سال است که این مقوله را به‌طورجدی پیگیری می‌کنند. در حال حاضر بیش از صد کشور با این مقوله آشنا هستند و بعید است که کشوری پیشرفته یا درحال‌ پیشرفت باشد و به این مقوله توجهی نداشته باشد.­­­­


من اجازه نمی دهم که صدای حاج همت در درونم گم شود، این سردار خیبر، قلعه قلب مرا نیز فتح کرده است.

 شهید آوینی

 

 • نشریه دانشجویی مستضعفین

دیپلماسی

علم و فناوری

نظرات  (۲)

سلام علیکم
متنتون کسل کننده بود.انگارداریدصحبت می کنید.به قول استاد ناصر فیض متن یا شعر(مخصوصا)باید خلاصه صحبتها باشن.مثلا متن امنیت غذایی هم یک موضوع خشکه اما چون لحن خبری وجدی داره مخاطبش رو ممکنه به دغدغه بندازه.
بازهم تشکر

پاسخ:
پاسخ:
سلام علیکم
از آنجایی که متن جدی است و به نوعی بیان و تحلیل یک موضوع تازه ای که اکثر مخاطبان با آن آشنایی ندارند به همین خاطر متن کمی خشک جلوه می کند. اما سعی مشود لحن نوشته جذاب تر گردد.
باتشکر
 • ال یاسین فرید
 • عالی فقط یک چیز به ذهن بنده حقیر رسید اونم این که انسان از مفاهیم به مصادیق میرسه ، شما مفاهیم رو گفتی فقط اگر چند تا مصداق هم برای خواننده بیاری خیلی میتونه براشون ملموس تر باشه ، این مصادیق میتونه خیالی یا رویا باشه فقط قراره چیزی رو ترسیم کنه ، مثلا بگید "فکر بکنید ایران صاحب نیمی از دیتا سنترهای دنیا میبود و تمام این دیتا سنتر ها هم سخت افزارش تولید ایران بود ، انگاه وقتی مارا به پای میز مذاکره میبردند با چه ادبیاتی صحبت میکردند ، نرمش قهرمانانه از طرف ما میشد یا آنها ؟ " از این قبل مثال ها که روحیه امید رو در دل دانشجوی نا امید بی حال خسته ملول که از شدت رفاه فرق بین بدبختی و خوشبختی رو نمیدونه تقویت بشه !

  پاسخ:
  پاسخ: سلام برادر ممنون، بله استفاده از این مثال ها بسیار خوب است اتفاقا در متن اصلی مثال هایی در مورد استفاده این چنینی آمریکا وجود داشت. انشاءالله اعمال می گردد.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی